Художникът Георги Стойчев представя в Петрич изложбата "Кестенови звуци".
Фотоизложба показва София през 70-те години на миналия век.
Експозицията е озаглавена „Спирка София’70“ и е с архивни фотографии от Панайот Бърнев.
Серията фотографии може да бъде разгледана между 3 септември и 5 октомври в столичната галерия Dot Sofia, съобщават организаторите.
От екипа отбелязват, че тази изложба ще постави началото на серия от събития, свързани с опознаването и документирането на района, в който се намира сградата, а именно - Стара София, Район „Възраждане“ и най-вече Женския пазар.
„Изложбата включва архивни фотографии от миналия век именно на Женския пазар - най-старият столичен пазар, заснети от Панайот Бърнев и предоставени от Българския визуален архив. Курирана от Тихомир Стоянов и съкурирана от Веселина Сариева, селекцията предлага уникален поглед към архитектурния, социалния и
Стивън Ачикор представя новия си албум Next Level, съобщават от екипа на българско-нигерийския певец. По думите им албумът е вдъхновен от съвременните афро-ритми на Нигерия.
Артистът разказва, Next Level е роден в жегата на Лагос, Нигерия, където е прекарал известно време заедно с продуцента на албума – Vibezkilla, и с текстописеца – Philsong, връщайки се към музикалните си корени. „Исках да създам песни, които пренасят слушателите директно в сърцето на Нигерия, да усетят енергията на тази земя", казва Ачикор.
Заедно с албума, излиза и видеоклип – към песента Feelings.
Стивън Ачикор е музикант, творящ в България, с корени от Нигерия. Първите стъпки на българската сцена прави през 2015 г. в Х Factor, където стига до финалите. Неговата музика е вдъхновена от култураjd
Дъб в Шотландия, известен като Skipinnish Oak, е обявен за дърво на годината във Великобритания, съобщи Би Би Си. Дървото е наречено в чест на шотландската музикална група „Скипиниш“ (Skipinnish).
Експертите смятат, че възрастта на дъба е между 400 години и 1000 години. Дървото спечели първо място, като се конкурираше срещу 11 други претенденти в състезанието на „Уудленд тръст“ (Woodland Trust). На второ място се класира дъбът Darwin Oak, намиращ се в град Шрусбъри. Трета позиция зае 1000-годишният дъб Bowthorpe Oak.
Музикалната група „Скипиниш“, която изпълнява традиционна и съвременна шотландска музика, създаде нова песен в чест на победителя. Мелодията ще бъде изпълнена за първи път на концерт в Глазгоу следващата година.
Дъбът Skipinnish Oak вече е претендент и в конкурса „Европейско дърво на годината".
Историческият музей във Велинград представя изложбата "Пейзажи" на Атанас Фурнаджиев. Тя е разположена в Зала 2 на музея и може да бъде посетена до края на месец август, съобщиха от Исторически музей - Велинград.
Голяма част от тях са пейзажи, свързани с Велинград и целия Чепински край, като една от основните теми в творчеството му е местност Клептуза, поясняват още те.
Атанас Фурнаджиев е доайенът на велинградските художници, автор на десетки живописни картини, добавят още от музея.
През месец юли музеят представи изложбата "Художничката Мария Малчева", включваща художествени творби и рисунки на традиционни за Чепинския край модели на великденски писани яйца и шевици.
Живопис на Десислава Минчева и фотография на Сандро Арабян се представени в две експозиции. „Намибия/природата" ще продължи от 9 до 28 септември в галерията на ул. „Шипка“ 6, и „Намибия/хората" – от 11 до 24 септември в галерия „Арте“, съобщават организаторите.
„Ако изобщо има случайности в нашия живот, то ние отидохме в Намибия именно така – случайно. После, в рамките на два месеца заминахме и втори път. Пътувахме заедно със сина ми. Ще пиша в първо лице, единствено число, защото е възможно усещанията ни с него да се разминават, въпреки, че по-скоро мисля обратното. Още в началото знаех вътрешно, че трябва да запазя в картини (не само в снимки) това усещане за величието на природата и се надявам с поредица от изложби проектът ни да с
Тя се открива днес и ще остане подредена в Градския исторически музей до 30 декември, каза художникът.
"Във всяка моя картина съм вложил своите чувства и виждания, а всичко през цялото време ме е водило към светлина, топлина към нежност. Всичко това свързвам с нашия край. Петричките теми са ми любими, защото съм израснал в планина Беласица. Обикалял съм по полята на Огражден, Пирин, Кожух. Всички теми са представени. На тази изложба ненапразно в мотото има и нещо петричко. Едни кестенови звуци", коментира Георги Стойчев и обясни, че кестените са символа на планина Беласица, а музиката за него е най-абстрактното изкусно, което всеки човек разбира по своему, без да е нужен превод.
В изложбата "Кестенови звуци" са представени 63 творби от живопис, две пластики, които авторът определя като най-добрите, които е създавал, и 21 акварела.
"Интересът на хората към изкуството е личен. Надявам се моите творби да ги докоснат", каза още художникът Георги Стойчев.
Той е роден в Петрич през 1956 година. Завършва Художествената гимназия в София през 1975 година, а през 1982 година специализира в област "Дизайн". Творецът е член на Съюза на българските художници от 1984 година.
Четири камерни концерта и четири майсторски класа ще има по време на петото издание на Cellissimo, съобщават организаторите на фестивала, който ще се състои от 6 до 11 септември.
На майсторските класове на проф. Рафаел Уолфиш, проф. Стефан Казаку, проф. Кшищоф Карпета и доц. д-р Атанас Кръстев ще партнират пианистите Палави Махидара, проф. Людмил Ангелов, доц. д-р Маргарита Илиева и д-р Гергана Несторова в общите им камерни концерти.
„Както в предишните издания на фестивала, така и през 2024 г. майсторските класове ще са отворени за ученици, студенти, както и за професионални виолончелисти от цялата страна и чужбина. Това е уникална възможност в нашата столица да се осъществи среща между изтъкнати представители на различни европейски виолончелови школи, чието съгласие за участие е признание и за високото ни нацио
Япония приветства рекордния брой трофеи, спечелени от драматичния сериал "Шогун" на телевизионните награди "Еми", като поредна победа за историята и културата на страната, които стават все по-популярни сред туристите и международната публика, предаде Ройтерс.
Историческият епос, чието действие се развива в императорска Япония, получи 18 награди - най-голям брой за шоу за един сезон, включително за най-добра драма и актьорска игра за изпълнителите на главните роли Хироюки Санада и Анна Савай.
Друга японска историческа творба, "Самурай със сини очи", спечели "Еми" за най-добра анимационна програма.
Правителството на Япония приветства постижението и отбеляза, че 70 процента от диалога в "Шогун" е на японски език и че Хироюки Санада, който играе главната роля на военачалника Йоши Торанага, е сред продуцентите на сериала.
"Бихме искали допълнително да
В зала „Атриум“ на Областната администрация в Перник представиха изложбата „Корени“. В експозицията се включиха пернишки художници като проф. Бисера Вълева, Василка Златанова, Любомир Николов, Светослав Тодоров, Сашо Евтимов, Дария Евтимова, Симеон Панайотов, Елена Темелкова, Валентин Топалов и Снежана Велинова.
Инициатор и организатор на проявата е проф. Бисера Вълева съвместно със Съюза на българските художници. Тя изказа благодарността си към всички, които са откликнали на идеята.
Изложбата е посветена на баща й проф. Васил Вълев. „Всички, които се събрахме днес, сме свързани много емоционално с баща ми. Той в последните си творчески години беше насочил енергията си като художник, реализатор на изложби, като човек с много опит в изкуството“, допълни още проф. Вълева.
Тя добави, че баща й винаги е бил творчески
Живко Тенев - Gissen създаде изложба с 48 карикатури. Експозицията е озаглавена Central News и е публикувана в едноименната му интернет платформа.
„Никой от днешните политици не е застрахован да не стане карикатурен герой, но аз имам по специална интерпретация на това явление. Не може на всеки новопръкнал се политик да му се оказва тази чест, защото да станеш карикатурен образ е необходим много сериозен „стаж“. Тук ще спомена само, че политици като Шарл де Гол са колекционирали карикатурите, на които са изобразени. Не съм чул някой от нашите да прави това, но би било поучително“, казва Gissen.
По думите му това е важен показател що за общество представляваме ние, хората от началото на XXI век и дали изобщо променяме своята ценностна система.
Живко Тенев – Gissen работи в областта на карикатурата, графичния дизайн, живописта, гр
Древноримската арка на Константин, намираща се до Колизея, е била повредена при разразила се мощна буря в италианската столица, предаде Ройтерс, като цитира местните власти.
Паметникът е бил поразен от мълния, се казва в съобщение на археологическия парк .
Триумфалната арка е построена през 4-ти век в чест на победата на Константин - първият римски император, приел християнството, над неговия съперник Максенций.
Висока е около 25 метра и се намира в същата пешеходна зона, в която е и Колизеят - притегателно място за туристите, отбелязва Ройтерс.
"Мълния удари арката точно тук, след това и в ъгъла", разказа турист пред Ройтерс, показвайки голям каменен блок, паднал на земята.
Във видеокадри на осведомителната агенция се виждат други каменни парчета и отломки, които служители на археологическия парк събират.
"Всички фрагменти бяха от